Czajnik elektryczny – na co zwrócić uwagę

  • Posted on

Czajnik elektryczny to jeden z elementów wyposażenia, który znajdziemy w każdej kuchni. Model elektryczny ma wiele zwolenników, jak i przeciwników, dlatego przed jego zakupem zadajemy sobie pytanie: jak wybrać czajnik do mieszkania?

Decydując się na czajnik elektryczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i parametry, lecz również na aspekty takie jak: materiał, z którego czajnik elektryczny jest wykonany oraz w jaki sposób czyścić i odkamieniać czajnik.

Czajnik elektryczny – na co zwrócić uwagę

Wygląd jest głównym, na co zwracamy uwagę. Chcemy, żeby pasował do całego wystroju kuchni i pozostałych sprzętów AGD się w niej znajdujących. Jednak wybierając czajnik elektryczny, należy uwzględnić parametry, takie jak:

– pojemność: uwzględnij liczbę domowników. Szklanka o standardowej pojemności ma około 250 ml dlatego, jeśli mieszkasz tylko z partnerem, wystarczy czajnik o pojemności 500 – 1000 ml, natomiast jeśli liczba domowników wynosi 4 lub więcej osób, warto zaopatrzyć się w czajnik elektryczny o pojemności większej niż 1 l;

– długość przewodu: mogłoby się wydawać, że jest to element, który nie ma znaczenia. Aczkolwiek czasami zdarza się sytuacja, gdzie wolne miejsce na blacie mamy w miejscu, gdzie nie ma gniazdka. W takim wypadku należy zmierzyć odległość i znaleźć czajnik elektryczny, który będzie miał wystarczająco długi przewód;

– moc czajnika elektrycznego: niestety należy uwzględnić zużycie prądu. Im większa moc, tym większe zużycie elektryczne, przy jednoczesnym szybszym zagotowaniu wody.
Na rynku jest dostępnych wiele modeli, np. czajniki elektryczne z grzałką spiralną o mocy 200 – 2200 W lub z grzałką płaską, których moc może sięgać aż 3100 W.
W czajnikach o mocy do 2000 W woda będzie gotować się dłużej, aczkolwiek cena jest adekwatna do jakości.

– zabezpieczenie przed przegrzaniem: tej funkcji nie trzeba chyba tłumaczyć. Jest ona odpowiedzialna za wyłączenie czajnika w momencie zagotowania się wody.

Dodatkowe funkcje w czajniku elektrycznym

Producenci prześcigają się w wymyślaniu https://czerwonamaszyna.pl/ i wprowadzaniu coraz to nowszych funkcji do każdego sprzętu elektrycznego, w tym do czajników. Dlatego szukając czajnika, jest w czym wybierać.
Obecnie można wybierać pośród czajników z filtrem wody, termostatem, timerem, a nawet można znaleźć czajniki podświetlane.

Dlatego szukając sprzętu z dodatkowymi funkcjami, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Czajnik elektryczny – szklany, ceramiczny, ze stali nierdzewnej czy tworzywa sztucznego?
Od materiału, na który się zdecydujemy, zależy nie tylko efekt wizualny, lecz również komfort użytkowania sprzętu. Każdy z modeli ma zarówno wady, jak i zalety.
Najczęściej wybieraną opcją jest czajnik ceramiczny, ponieważ materiał, z którego są wykonane, jest najzdrowszy w gotowaniu wody. Ponadto bardzo łatwo się go czyści oraz odkamienia, a jego ścianki wolno się nagrzewają.
Szklany czajnik natomiast jest nie tylko ozdobą w kuchni, ale i łatwo się je czyści. Niestety szklane ścianki bardzo szybko się nagrzewają, dlatego nie jest to częsty wybór klientów.
Czajniki z tworzywa sztucznego są modelami często wybieranymi ze względu na jakość, cenę i komfort z codziennego użytkowania. Natomiast są to czajniki elektryczne, które wyróżniają się na tle innych pod względem estetycznym. Jest to rodzaj, który potrafi popsuć całą aranżację w kuchni.